Vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Projekty > Průmyslové památky Sokolovska > Pivovar Kyn

Pivovar Kyn

 Místo: Kynšperk nad Ohří, Sokolovská ul. 482

Stav památky: po rekonstrukci

 

Várečné právo udělil Kynšperku nad Ohří Rudolf II. dne 22. června 1595. Zpočátku se výroby piva ujali měšťané, kteří z této výnosné činnosti odváděli do královské pokladny 100 tolarů ročně. Od počátku 17. století se v držení pivovaru střídaly šlechtické rody, město a jednou se majitelem stala i královská komora. Zakladatelem pivovaru na současné adrese byl v roce 1630 Štěpán Šlik z Holíče, v řadě dalších majitelů figurují například Nosticové nebo Metternichové. V polovině 18. století činil roční výstav pivovaru 600 sudů, zisk z výroby piva dosahoval 2389 zlatých.

 

                    


   

Dne 23. května 1840 koupil celé panství Kynšperk nad Ohří August Haas, spolumajitel nejstarší české porcelánky Haas a Czjzek v Horním Slavkově a v Chodově. Pivovar se stal nejefektivnějším haasovským podnikem, do něhož majitelé roku 1866 pořídili strojní vybavení s parním pohonem. Jeho roční produkce činila v té době 25 000 hl piva, jedna várka představovala 72 hl. V letech 1899 – 1901 prošel pivovar celkovou přestavbou, po níž dosahovala jeho denní várka 260 hl a roční výroba až 80 000 hl piva. Pivovar byl opatřen elektrickými stroji a osvětlením s vlastní elektrárnou a novými kovovými a železobetonovými tanky. Pivovarský komín byl postaven ze žlutě glazovaných cihel. Původně používaná voda z Ohře byla roku 1911 nahrazena vodou z pramenů u Kamenného dvora, přiváděnou vlastním vodovodem. V pivovaru byla i sladovna, pokrývající většinu jeho spotřeby sladu. Před první světovou válkou patřil kynšperský pivovar kvalitou a výší produkce k předním pivovarům v regionu, pivo ale rozvážel i do okolních oblastí a do zahraničí, především do Saska. Po první světové válce měl pivovar 60 dělníků a 8 úředníků, v té době činil roční výstav piva průměrně 50 000 hl. V produkci převažovalo výčepní pivo, ale vyrábělo se i tmavé a speciály. Zaměstnanci pivovaru patřili díky jeho stabilním ekonomickým výsledkům k sociálně lépe zajištěným kynšperským obyvatelům.

Po druhé světové válce byl haasovský pivovar, zkonfiskovaný na základě prezidentských dekretů, předán v březnu roku 1947 do správy Okresního národního výboru v Sokolově. Podnik byl přejmenován na Okresní kynšperský pivovar a ještě téhož roku zahájil výrobu sodovky. V dubnu 1948 v něm byla zprovozněna stáčírna piva, koncem roku 1948 přešel do majetku Kynšperka nad Ohří. V roce 1951 se stal součástí národního podniku  Chebsko-karlovarské pivovary, který zde ponechal na krátkou dobu pouze výrobu sladu a poté jej uvolnil. Následně se z pivovaru staly skladovací prostory až do roku 1961, kdy jej převzal národní podnik Technomat jako sklad a obchodní středisko. Ten v 90. letech zanikl a bývalý pivovar byl nějakou dobu opuštěný. Roku 2011 byl pivovar zrekonstruován, v současnosti (r. 2014) se v něm opět vyrábí pivo, je zde i restaurace a taneční sál. Další rozšíření služeb je v přípravě.  

 

Zdroje

Beran, L. et al.: Industriální topografie, Karlovarský kraj, Praha 2011

Jaša, L.: Jiří Haas Porcelánový baron, Sokolov 2013

Vlasák, V., Vlasáková, E.: Dějiny města Kynšperku nad Ohří, Praha 2002

 http://www.pivovar-kynsperk.cz/index.php/cz/historie-pivovaru

 

Zdroje obrázků

Historické snímky – archiv E. Fréharové, Kynšperk nad Ohří

Současné foto – zpracovatel