Vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Projekty > Průmyslové památky Sokolovska > Rudolf Kämpf, továrna na porcelán, s. r. o.

Rudolf Kämpf, továrna na porcelán, s. r. o.

Místo: Nové Sedlo – Loučky, U porcelánky  čp. 143

Stav památky: v provozu

Zakladatelem firmy byl Benjamin Franklin Hunt z Bostonu, jenž získal v roce 1907 od obecního úřadu v Loučkách povolení ke stavbě porcelánky v místech bývalé parní cihelny. Hunt získal zkušenosti při svém předchozím neúspěšném působení v porcelánce v Lokti ve společnosti Karl Spech, Benjamin F. Hunt and Sons v letech 1897 – 1902. Novou továrnu v Loučkách pojmenoval Chebská továrna na porcelán Loket s. r. o., ale ani zde se mu nedařilo a tak byl roku 1908 nucen objekt pronajmout firmě Ludwig Engel & Sohn, která zde provozovala malírnu pro svoji porcelánku v Doubí u Karlových Varů. O rok později koupili rozestavěnou továrnu Rudolf Dieterle, ředitel novosedelské sklárny a Rudolf Kämpf, nájemce porcelánky v Jalovém Dvoře. Novou společnost pojmenovali RGK – Rudolf Grünlas Kämpf, továrna na porcelán, s. r. o. (Grünlas je německý název Louček). V roce 1911 byly dostavěny dvě třípodlažní budovy, v nichž byla přípravna hmoty, brusírna, glazovna, soustružna a dvě tříetážové kruhové pece.

 Manufaktura na počátku 20. století  Porcelánka v roce 2014                     

Na konci 1. světové války umírá zakladatel značky Rudolf Kämpf, vedení firmy přebírá jeho syn Hans. Další přestavba se uskutečnila v letech 1920 – 1923. Byly rozšířeny provozy a instalována výkonnější tříetážová pec. O kvalitní výrobky byl zájem i v zahraničí, kam odházelo 85% produkce. Roku 1930 byla zvětšena kotelna a strojovna a postaven 37 metrů vysoký komín, stržený v 50. letech 20. století. Mezi světovými válkami manufaktura produkuje přes 2 miliony výrobků ročně. Po znárodnění  v roce 1945 byla továrna začleněna do národního podniku Slavkovský porcelán.

V roce 1992 manufaktura přechází do vlastnictví společnosti Leander 1946 s.r.o. a je přejmenována na Leander. Do výroby stejnojmenného nádobí jsou zavedeny speciální umělecké technologie, jako je jemné dekorování drahými kovy. V současnosti firma vyrábí porcelán pod obnovenou značkou Rudolf Kämpf.

 

Zdroje

Beran, L. et al.: Industriální topografie, Karlovarský kraj, Praha 2011

http://www.leander.cz/shop/cs/o-spolecnosti

 

Zdroje obrázků

http://www.leander.cz/shop/cs/o-spolecnosti

současné foto: zpracovatel