Vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Projekty > Průmyslové památky Sokolovska > Hornická architektura

Hornická architektura

Místo: Královské Poříčí, Dlouhá a Lázeňská ulice

Stav památky: všechny uvedené budovy zrekonstruovány, kromě kůlen na uložení paliva pro obyvatele kolonií, které jsou v původním stavu, poněkud zchátralé, ale používané

Těžařská společnost Britannia, která vlastnila doly v okolí Královského Poříčí, si ke stavbě obytných domů pro své pracovníky zvolila prostor podél cesty z Královského Poříčí do dnes již zaniklé obce Jehličná. V osmdesátých a devadesátých letech 19. století na tomto místě, nedaleko svých dolů Bernard a Marie, vystavěla řady hornických kolonií a novou část obce nazvala Marienwerth, tedy Mariánské Poříčí. Obyvatelstvo však nový název nepřijalo a stále užívalo původní název této lokality, Gänshut, tedy Husí pastva.

Hornická kolonie  Kůlny na uskladnění topiva  Budova bývalých lázní

Společnost zde vystavěla 89 domů s 254 byty pro 254 zaměstnanců. Protože v bytech nebyly koupelny, byly v blízkosti kolonií vybudovány lázně, v nichž se mohli horníci jednou týdně vykoupat. V patře lázní byla knihovna. Bývalé hornické kolonie byly zrekonstruovány a doplněny v padesátých letech socialistickou výstavbou, třípodlažními domy T 12 s dvoupokojovými byty, lázně byly zrekonstruovány a přestavěny na byty.

Další budova, která byla v obci pro horníky vystavěna těžařstvem v roce 1890, byl konzum, po válce sídlo národního výboru a dnes, po rekonstrukci a přestavbě obytný dům. Bernard Seebohm, ředitel firmy Britannia, nechal pro děti zaměstnanců vystavět i školku, která po přestavbě a rekonstrukci slouží svému účelu dodnes.

Budova technického zázemí zámečku, dnes hasičská zbrojnice a technické zázemí obce  Mateřská škola  Zámeček

Rodina Seebohmů si na svahu nad obcí vystavěla v letech 1909 - 1910 vilu s parčíkem, kterou užívala do konce 2. světové války. Po osvobození zde sídlilo místní velitelství americké armády, od 50. let 20. století do roku 2002 zde bylo ředitelství zdejšího stavebního učiliště. V roce 2002 přešla budova do majetku obce a v letech 2003 – 2004  prošla rekonstrukcí za přispění Evropské unie. Dnes je zde obecní úřad, knihovna, bowling, posilovna, sauna a rovněž jsou zde obcí pronajímány byty. U vily měli Seebohmovi budovu pro uložení techniky, kočárů a aut. Dnes tento objekt slouží jako  požární zbrojnice a zázemí pro technickou četu obce. 

 

Zdroj

Texty naučné stezky Královské Poříčí

 

Zdroj obrázků

zpracovatel