Vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Projekty > Nové cesty komunální spolupráce v prostoru Euregia Egrensis

Projekt "Nové cesty komunální spolupráce v prostoru Euregia Egrensis"

Program přeshraniční spolupráce Česká republika - Svobodný stát Sasko Cíl EÚS 2014 – 2020

Emblem_Europaeische_Union_mit_Verweis_Fonds_Farbe.jpg                                                    SNCZ2020_Zusatz_RGB_150dpi.jpg

 

Mikroregion Sokolov – východ je partnerem projektu „Nové cesty komunální spolupráce v prostoru Euregia Egrensis“.

Doba realizace projektu: 1.1. 2019 – 31.12. 2021

 

Vedoucím partnerem projektu je město Bad Lobenstein.

Hlavním cílem projektu je vybudovat partnerské vztahy mezi městem Bad Lobenstein a městy a obcemi Mikroregionu Sokolov - východ. Do projektu nebude zapojeno jen vedení měst a obcí, ale i jejich zaměstnanci a další organizace a instituce z regionu, kteří se budou pravidelně setkávat během studijních cest a jednání pracovních skupin. Každý řeší své každodenní starosti, potýká se s různými problémy, a také se těší z větších či menších úspěchů. Když opustíme svoji „ulitu“ a vydáme se za hranice obce, regionu nebo země, zjistíme, že i ostatní jsou na tom podobně. Naše úspěchy mohou být pro druhé cennou inspirací a naopak. V tomto projektu budeme mít ideální příležitost pravidelně se potkávat a poznávat, hledat řešení pro své problémy.

Projekt přináší i možnost navázat nové kontakty a prodiskutovat náměty pro další projekty přeshraniční spolupráce. Budeme definovat shody a rozdíly ve fungování úřadů, legislativě nebo školském systému. Díky tomu bude snazší připravit s německými partnery projekt, který bude respektovat potřeby obou stran.

Pro lepší vzájemné porozumění bude všechny projektové aktivity doprovázet tlumočník. Kromě toho budou mít účastníci projektu možnost zlepšit si své jazykové schopnosti díky dvojjazyčnému česko-německému jazykovému kurzu a následně si své nové vědomosti v praxi prověřit třeba při neformálním večerním posezení během studijních cest.

Kontakty:

projektový manažer: Bc. Dagmar Hůrková, hurkova@sokolov-vychod.cz

finanční manažer: Ing. Eva Slámová, slamova.eva22@gmail.com, tel.: 774 087 510

věcný manažer: Marie Veselá

 

ZÁKLADNÍ INFORMACE O PROJEKTU

 

Hlavní témata pro jednání pracovních skupin:

 • Kultura a sport
 • Práce s dětmi a mládeží
 • Sociální úlohy obce
 • Hospodářství a jeho podpora
 • Cestovní ruch
 • Rozdílné fungování samosprávy

Projektové aktivity města Bad Lobenstein

 • Instalace vícejazyčných tabulí, příp. informačních míst (historie, obecní agenda, pamětihodnosti, přehledný interaktivní plán)
 • Fitness stezka a Kneippova koupel spolu s prezentací zúčastněných obcí na informačních tabulích
 • 3 Sportovní akce s účastí českých sportovců
 • 3 „Dlouhé noci vědy“ v Bad Lobensteinu (školy a firmy se představují)
 • 2 společné výstavy)
 • 2 školní exkurze
 • 3 německo-české lidové veselice

Projektové aktivity Mikroregionu Sokolov-východ

 • 3 x Kulturní září na Sokolovsku – série kulturních akcí během září
 • 3 x Přehlídka regionální kuchyně  – prezentace české a durynské kuchyně včetně zapojení středních odborných škol nebo učilišť
 • Malé sportování na venkově – nákup vybavení a 2 x sportovní turnaj ve vybraném sportu

 

Celkové náklady projektu:  286.468 €

Rozpočet Mikroregionu Sokolov-východ.: 157.072 €

 
Malý průvodce úřady / Kleiner Behördenführer

Během realizace projektu byla ve spolupráci obou partnerů vytvořena brožura, která popisuje společné rysy a rozdíly komunálních samospráv na německé a české straně. Jedná o velmi zjednodušený náhled do fungování územní samosprávy a zaměřuje se primárně na její srovnání na úrovni obcí. Publikace je určena jednak pracovníkům obcí a měst, ale také široké laické veřejnosti. Je doplněna malým česko-německým slovníkem se specifickými pojmy z této oblasti.

 Malý průvodce úřady.JPG

 

AKTUALITY:

Dne 15. 4. 2019 se na Statku Bernard uskutečnilo první setkání partnerů projektu a během diskuze mezi účastníky byly otevřeny první otázky, kterým se během projektu budeme věnovat.

 

Na úvodním setkání byl stanoven také termín první studijní cesty k německému partnerovi – ta proběhne ve dnech 24.6. – 25.6. 2019. Do Bad Lobensteinu se čeští účastníci přepraví osobními auty a na místě už pro nás bude připraven autobus, který nás bude vozit po regionu a jeho zajímavých místech. Stravování a ubytování bude zajištěno. Zájemci se můžou hlásit u paní Slámové (slamova.eva22@gmail.com, tel.: 774 087 510).

 

Dne 27. 6. 2019 proběhne jednání pracovní skupiny na téma cestovní ruch na Statku Bernard v Královském Poříčí. Zájemci se můžou hlásit u paní Slámové (slamova.eva22@gmail.com, tel.: 774 087 510). Již nyní máme potvrzenou účast ca. 15 zástupců muzeí a institucí z cestovního ruchu z Bad Lobensteinu a okolí.                               

 

plakát.JPG

 

PŘEHLÍDKA REGIONÁLNÍ KUCHYNĚ

Dne 28. 9. 2019 od 10.00 do 14.00 hodin proběhne v Amfiteátru v Lokti přehlídka regionální kuchyně. Pokud chcete předvést své kuchařské umění, neváhejte se přihlásit. Veškeré podrobnosti naleznete v přiložených propozicích.

 

Přehlídka_regionální_kuchně_plakat_web.jpg

REGIONALE KOCHSCHAU

Am 28. 9  2019 von 10.00 bis 14.00 Uhr findet im Loket die regionale Kochschau statt. Wenn Sie Ihre Kochkunst zeigen möchten, melden Sie sich bitte an. Ausführliche Informationen finden Sie in den beigefügten Propositionen.

Regionale Kochschau.pdf

 

PŘEHLÍDKA REGIONÁLNÍ KUCHYNĚ - vyhodnocení soutěže

V sobotu 28. září 2019 se v Amfiteátru v Lokti uskutečnila Přehlídka regionální kuchyně, kterou pořádal Mikroregion Sokolov – východ jako jednu z řady aktivit přeshraničního projektu „Nové cesty komunální spolupráce v prostoru Euregia Egrensis“. Abychom celou akci více zatraktivnili, byla přehlídka zároveň i soutěží o nejlepší polévku a ovocný koláč. Na výsledky soutěže a průběh celé akce se můžete podívat zde.

KULTURNÍ ZÁŘÍ 2020

LETAK_CZ_web.jpgLETAK_DE_web.jpg

 PŘEHLÍDKA REGIONÁLNÍ  KUCHYNĚ 2020

Nekoná se - Svatováclavské posvícení se nekoná a tak se nemůže konat ani Přehlídka regionální kuchyně

Je nám to velice líto, na jaře budeme hledat nové možnosti

26. září 2020 se v Novém Sedle v rámci Svatováclavského posvícení koná Přehlídka regionální kuchyně. Pokud chcete předvést své kuchařské umění, neváhejte se přihlásit. Veškeré podrobnosti naleznete zde v propozicích ČJ DE

 

 

LETAK_A5_CZ_web.jpgLETAK_A5_DE_web.jpg

EXKURZE 

Ve dnech 19. a 20.7. 2021 se koná exkurze na území Sokolovska - jste srdečně zváni.

Zde je pozvánka ČJ, die Einladung für Exkursion ist hier DE.

PŘEHLÍDKA REGIONÁLNÍ  KUCHYNĚ - SRPEN 2021

Am 7. 8.  2021 findet im Královské Poříčí die regionale Kochschau statt. Wenn Sie Ihre Kochkunst zeigen möchten, melden Sie sich bitte an. Ausführliche Informationen finden Sie in den beigefügten Propositionen DE.

7. srpna 2021 se v Královském Poříčí na Statku Bernard koná Přehlídka regionální kuchyně. Pokud chcete předvést své kuchařské umění, neváhejte se přihlásit. Veškeré podrobnosti naleznete zde v propozicích ČJ

 REGIONALNI_KUCHYNE_2021_A31024_1.jpgREGIONALNI_KUCHYNE_2021_A3_DE1024_1.jpg

 

 KULTURNÍ ZÁŘÍ NA SOKOLOVSKU 2021

 

KULTURNI_ZARI_2021_web.jpgKULTURNI_ZARI_2021_DE10241024_1.jpg

PŘEHLÍDKA REGIONÁLNÍ  KUCHYNĚ - ZÁŘÍ 2021

Am 25. 9.  2021 findet im Nové Sedlo / Neusattl die regionale Kochschau statt. Wenn Sie Ihre Kochkunst zeigen möchten, melden Sie sich bitte an. Ausführliche Informationen finden Sie in den beigefügten Propositionen DE.

25. září 2021 se v Novém Sedle koná Přehlídka regionální kuchyně v rámci Svatováclavského posvícení. Pokud chcete předvést své kuchařské umění, neváhejte se přihlásit. Veškeré podrobnosti naleznete zde v propozicích ČJ

 SALATY_DE10241024_1.jpgsalaty_cz-1.jpg

Kulturní akce našeho partnera

Náš projektový partner zve na kulturní akce, které se budou konat v Bad Lobensteinu v těchto termínech:

19 . – 21.8. 2022 „Marktfest“ (trhy s pestrým kulturním programem, programy pro děti u Ardesia Therme, bleší trh v sobotu v lázeňském parku, dny otevřených dveří u místních hasičů)

Víkendy v září „Schlossparkfestspiele“ – více info na https://www.schlosspark-festspiele.de/

Zde je plakát - pozvánka na Marktfest.

Zde je plakát - pozvánka na Schlossparkfestspiele.