Vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Projekty > Průmyslové památky Sokolovska > Porcelánka Haas a Czjzek

Porcelánka Haas a Czjzek

Místo: Chodov, U porcelánky čp. 1

Stav památky: výroba zastavena

Manufaktura v Chodově patří k nejstarším v Čechách. Byla založena majitelem Chodovského panství Františkem Miesslem, který obdržel povolení k výrobě kameniny z vlastních kaolinových ložisek v roce 1811. Prostory pro výrobu připravil majitel ve svém zámečku. Již v roce 1830 podnik pronajal F. Weisovi, vrchnímu malíři porcelánky v Kysiblu (Stružná). Ani ten však nedosáhl významných úspěchů, a proto Miessl ještě v témže roce prodal porcelánku bohatému majiteli uhelných dolů Janu Dietlovi, který se svým společníkem J. Hüttnerem a J. Schreyerem založili firmu Hüttner et. Co. Císařské povolení k výrobě porcelánu získali v roce 1835.

20. léta 20. století  Porcelánka v roce 2014

Po roce 1840 odkoupil porcelánku saský lékař Dr. Geitner, který ji pěti letech prodal pražskému továrníkovi Mosesi Porgesovi von Portheim. Portheimové porcelánku rozšířili o dvě nové budovy a zajistili růst produkce. Téměř po třiceti letech, roku 1872, podnik prodali firmě Haas a Czjzek v Horním Slavkově, která se zasloužila o další rozkvět Chodovské manufaktury. Z této doby pochází také známá značka s písmeny H&C (Haas a Czjzek) pod dvěma smrčky a písmeno CH (Chodov), kterou závod používá dodnes. V roce 1896 se chodovský porcelán značky Haas a Czjzek vyvážel do severní a jižní Ameriky, do Orientu i na Jávu.

Po druhé světové válce se továrna stala součástí  n.p. Slavkovský porcelán a roku 1958 n.p. Karlovarský porcelán. Chodovská porcelánka byla vyhlášená výrobou růžového porcelánu.

Po ukončení privatizace v roce 1994 se stává porcelánka Chodov jedním ze šesti závodů akciové společnosti Karlovarský porcelán. V roce 2009 zakupuje firmu společnost EPIAG LOFIDA - PORCELÁN s.r.o. Po několika úspěšných letech byl na firmu na podzim r. 2013 vyhlášen bankrot.

 

Zdroje

Beran, L. et al.: Industriální topografie, Karlovarský kraj, Praha 2011

http://www.epiag.cz/manufaktura-chodov.htm [cit 2014-09-04]

http://vary.idnes.cz/soud-vyhlasil-upadek-porcelanky-epiag-lofida-fna-/vary-zpravy.aspx?c=A131112_151650_vary-zpravy_slv  [cit 2014-09-10]

 

Zdroje obrázků

http://chodauer.blogspot.cz/ - se souhlasem provozovatele stránek

současné foto: zpracovatel