Vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Projekty > Průmyslové památky Sokolovska > Relikty Buštěhradské dráhy - viadukt u Jenišova

Relikty Buštěhradské dráhy - viadukt Jenišov

Technické památky Buštěhradské dráhy

Místo: území Mikroregionu Sokolov-východ

Firma Buštěhradská železnice (BEB), dědic pražsko-lánské koněspřežky a nejstarší uhelná dráha v Čechách, se zabývala zejména dopravou kladenského uhlí.  Byla založena roku 1853 a její jméno je odvozeno od názvu městečka Buštěhrad, sídla vrchnostenského úřadu, a nikoli od Kladna, které bylo v 19. století nevýznamné.  V 60. letech 19. století ohrozila Buštěhradskou železnici, spjatou s kladenským uhlím, těžba levného uhlí ze severních Čech.  Dopravní systém v té době ještě nebyl  natolik rozvinutý, aby snadno dopravil severočeské uhlí ke spotřebitelům a tak se jako nejlepší řešení ukázala stavba nové železniční trati. V soutěži o získání koncese na stavbu a provozování dráhy BEB vyhrála a následně vybudovala současnou železniční trať  č. 140 ve třech etapách. Jako první byla roku 1870 postavena dráha mezi Chebem a Karlovými Vary, na ni se napojila o rok později druhá část z Karlových Varů do Ostrova nad Ohří a třetí úsek z Ostrova do Chomutova. V roce 1899 byla celá trať mezi Chebem a Chomutovem dvoukolejná.

Na úseku Buštěhradské dráhy, který prochází obcemi Mikroregionu Sokolov – východ, lze nalézt technické zajímavosti různého charakteru.

 

Zdroj

Schreier, Pavel: Zrození železnic v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Praha 2004

 

Viadukty u Jenišova

Stav památky: původní, zachovalý

Buštěhradská dráha na své cestě okresem Sokolov přejíždí řadu viaduktů. Jako malebný příklad uvádíme viadukt u obce Jenišov, který je největší stavbou v katastru této obce. Viadukt slouží od vybudování Buštěhradské dráhy v roce 1870 dodnes bez větších oprav. Po tomto kamenném oblouku trať překračuje Chodovský potok v bezprostřední blízkosti náhonu bývalého mlýna. V těsném sousedství, přibližně po 150 metrech východním směrem, následuje další kamenný viadukt, tentokráte přes lesní cestu z Jenišova do obce Počerny.

 Viadukt přes Chodovský potok

Zdroj

Burachovič, S.: Obec Jenišov, Královské Poříčí 2007

Terénní šetření

 

Zdroj obrázků

zpracovatel