Vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Projekty > Průmyslové památky Sokolovska > Stark & Köstler

Stark & Köstler, továrna na krajky a výšivky

Místo: Kraslice, B. Smetany č.p. 1962

Stav památky: po rekonstrukci v provozu

První továrna na lněné plátno, byla postavena v roce 1880 pro majitele Antona Starka a Franze Zulegera. O tři roky později do podniku vstoupil Richard Köstler a se společníky transformoval firmu na mechanickou továrnu na krajky s vlastní barevnou. Z tohoto prvního období se žádná stavba nedochovala. Dodnes stojí vila z roku 1903, kterou navrhl stavitel August Hochberger v tzv. švýcarském stylu, s dekorativním hrázděním patra. Ve stejném stylu byly v roce 1906 postaveny vedlejší stáje. Budovy dílen pro paličkování krajek s mansardovými střechami byly situovány po obvodu areálu.

  

V letech 1903 a 1905 v areálu přibyly dvě budovy s fasádami z bílých a červených cihel, jsou to domy s popisnými čísly 749 a 1911. Tato budova č. 1911 byla dostavěna do dnešní délky v letech 1906 a 1908 Augustem Hochbergerem, který v roce 1907 realizoval v areálu stavbu prvního šedového sálu.  Sál byl v roce 1909 upraven Josefem Röhlichem do dnešní podoby s přístavbou pomocného traktu do ulice. Komín v areálu vztyčil v roce 1906 specializovaný stavitel Josef Schöberl. Do původní výšky 30 m dnes už komín nedosahuje.

Vídeňský tovární architekt Bruno Bauer vyprojektoval v roce 1912 budovu č.p. 1962 v čele areálu a ještě téhož roku stavbu provedla pražská pobočka vídeňské firmy Pittel & Brausewetter.  Tento čtyřpodlažní dvoutraktový monolit z železobetonu má sedmimetrové příčné rozpony, parapetní vyzdívky, vnitřní zděné schodiště a rizalit s příslušenstvím. V suterénu a přízemí budovy byla balírna a exportní skladiště, v patrech se nacházela vzorkovna a kanceláře.

Od 30. let továrnu řídili synové Antona Starka, Robert, Wilhelm a Arthur, pod novou firmou s názvem Bratři Starkové. Po znárodnění se areál stal závodem č. 01 národního podniku Krajka. V roce 2003 byla továrna zrekonstruována a dodnes v ní probíhá textilní výroba – šití a vyšívání na automatických strojích.

 

Zdroje

Beran, L. et al.: Industriální topografie, Karlovarský kraj, Praha 2011

 

Zdroje obrázků

Kotěšovec, V.: Kraslická čítanka, Březová 2013

zpracovatel