Vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Projekty > Průmyslové památky Sokolovska > Zámek

Zámek

Místo: Staré sedlo, Zámecká 100

Stav: po rekonstrukci, objekt je sídlem obecního úřadu a mateřské školy

V místě dnešního zámku stával původně tzv. kverkovský dům, v němž bydleli správci minerálních závodů, doložených ve Starém Sedle již ve druhé polovině 16. století. Zámek nechal postavit v roce 1816  tehdejší správce minerálních závodů Fr. Miessl jako jednopatrovou budovu na obdélníkovém základu se středovým trojbokým rizalitem. Budova má mansardovou střechu, stropy v místnostech jsou ploché. Objekt stojí na skále, která se zvedá  nad údolími Ohře a Hruškovského potoka. Před zámkem stojí socha  svatého Floriána z dílny loketského sochaře Wildta, která byla původně umístěna v nice zámku. Socha má výšku 85 cm a byla vytvořena v roce 1810 v barokním slohu.   Ve 20. letech 19. století se do zámku nastěhovala rodina velkoprůmyslníka Johanna Davida Starcka. Rodina Starcků, která provozovala (nejen) na území Sokolovska rozsáhlé průmyslové aktivity, byla významným podporovatelem rozvoje obce Staré Sedlo.

Od roku 1946 sídlila v budově mateřská škola. Při zařizování zámečku byl použit nábytek převezený sem z města Čistá (Lauterbach) před jeho demolicí (město Čistá dnes připomíná pouze pamětní tabule).

V roce 1991 se do zámečku přestěhoval  obecní úřad, v letech 2002 – 2004 byla budova zámečku zrekonstruována. V současnosti je zámek sídlem nejen obecního úřadu, ale i mateřské školy.

 Zámek v roce 2014  Socha Sv. Floriána před zámkem                

Zdroj

Beran, Jiří, Beranová Vaicová, Romana: Obec Staré Sedlo, Královské Poříčí 2007

 

Zdroje obrázků

Beran, Jiří, Beranová Vaicová, Romana: Obec Staré Sedlo, Královské Poříčí 2007

Současné foto: zpracovatel