Vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > KARLOVARSKÝ KRAJ - DĚJIŠTĚ NOVÉHO MEZINÁRODNÍHO PROJEKTU INDUCCI

KARLOVARSKÝ KRAJ - DĚJIŠTĚ NOVÉHO MEZINÁRODNÍHO PROJEKTU INDUCCIInduCCI_CMYK.jpg

Mikroregion Sokolov-východ (MSV) dostal před rokem nabídku účastnit se nového mezinárodního projektu InduCCI. MSV byl již v minulosti součástí mezinárodních projektů s názvem ReSource a SHIFT-X a proto neváhal a nabídku přijal (více informací o projektech naleznete na stránkách: https://www.sokolov-vychod.cz).

Nový projekt je zaměřen na podporu kulturních a kreativních průmyslů. Nejspíš se ptáte: Co jsou to ty kulturní a kreativní průmysly? Jak může jejich podpora pomáhat rozvíjet náš region? 

Kulturní a kreativní průmysly (KKP) zahrnují aktivity spojené s tvořením nových myšlenek, technologií nebo obsahů v oblasti reklamy, architektury, umění, řemesel, designu, módy, videa, filmu, hudby apod. Ve vyspělých zemích je to nejdynamičtěji se rozvíjející hospodářská oblast. KKP jsou příležitostí, jak udržet mladé a vzdělané lidi v regionu, protože poskytují perspektivní uplatnění případně živobytí. Představte si, že jste mladý člověk, který se zrovna rozhoduje o své budoucnosti. Jelikož se v Karlovarském kraji nenachází univerzita, odcházíte studovat do ostatních krajů. Otázkou je, jak zajistit, aby mladí lidé viděli Karlovarský kraj jako perspektivní místo pro svou práci a budoucí život? Řešením může být právě kulturní a kreativní průmysl. Mikroregion Sokolov - východ bude usilovat o tvorbu návrhu sdíleného prostoru pro začínající podnikatele, rozvoj kreativních odvětví, bude působit na studenty středních škol a pořádat pro ně několikadenní workshop. Velkým vzorem je pro nás například plzeňský kreativní inkubátor známý pod názvem DEPO2015.

Projekt InduCCI je zaměřený na rozvoj regionů, které jsou charakteristické průmyslovou výrobou. Původcem myšlenky a hlavním partnerem projektu je město Chemnitz, které má již mnoho zkušeností s podporou kreativity a inovací. Každoročně například organizuje festival Maker Faire, kde podnikatelé kreativních oblastí prezentují své projekty a spolupracují s ostatními obdobně smýšlejícími osobami i s veřejností. Území Mikroregionu Sokolov-východ je charakteristické povrchovou těžbou uhlí. Těžba uhlí bude v budoucnosti ukončena a je na nás, abychom se připravili na výzvy s tím spojené. Belgický partner město Genk se například potýkalo s podobnými výzvami, které přinesl konec těžby uhlí a uzavření továrny Ford a vytvořilo komunitní centrum Thor, které nabízí celou řadu podpůrných činností pro podnikatele, studenty a výzkumná centra. Mimo již zmíněné organizace může MSV čerpat zkušenosti od partnerů z Rakouska (Kreativní region Linz), Slovinska (Centrum podpory podnikání Kranj), Polska (Rozvojová agentura Bielsko-Biala) a Itálie (Hospodářská komora města Padova).  

Projekt InduCCI je realizován od 1. 4. 2019, zahajovací setkání mezinárodního projektového týmu proběhlo 17. 6. 2019 - 19. 6. 2019 v Padově v Itálii (Obrázek 1). Zástupci regionů objevovali společné výzvy spojené s kulturním a kreativním průmyslem a prezentovali příklady dobré praxe (Obrázek 2). Italský partner představil např. start up na podporu začínajících kreativních podnikatelů a Benátskou věž dědictví (Venezia Heritage Tower - Obrázek 3). Ve zmíněném start-upu byla například vyvíjena myšlenka vzniku nové autobusové buňky bez řidiče, která se dokáže připojovat k dalším buňkám a odpojuje se v závislosti na počtu cestujících a celkové hustotě přepravy.

Jsme na úplném začátku realizace projektu InduCCI a proto vítáme jakékoliv náměty k tématu a Vaši účast v projektu. V případě zájmu nás prosím kontaktujte na emailu rihova@sokolov-vychod.cz. 

 

Mgr. Lucie Říhová - projektová manažerka Mikroregionu Sokolov-východ

    

Obrázek 1 Město Padova a její skvost Bazilika svatého Antonína

IMG_2735.JPG

Zdroj: Vlastní fotografie 

 

Obrázek 2 Sdílení zkušeností a dobré praxe mezi partnery projektu

DSC07732.JPG

DSC07681.JPG

Zdroj: Vlastní fotografie

 

Obrázek 3 Benátská věž dědictví/Venezia Heritage Tower

 IMG_2784.JPGIMG_2796.JPG

 DSC07754.JPG

Zdroj: Vlastní fotografie